dolution

A company assembles two products: A and B. Product A sells for $11 per unit, and product B sells for $23 per unit. A unit of product A requires 2 hours on assembly line 1 and 1 unit of raw material. A unit of product B requires 2 units of raw material, 1 unit of A, and 2 hours on line 2. For line 1, 1,300 hours of time are available and 500 hours of time are available on line 2. A unit of raw material may be bought (for $5 a unit) or produced (at no cost) by using 2 hours of time on line 1. Determine how to maximize profit.

 
"Looking for a Similar Assignment? Get Expert Help at an Amazing Discount!"

Save your time - order a paper!

Get your paper written from scratch within the tight deadline. Our service is a reliable solution to all your troubles. Place an order on any task and we will take care of it. You won’t have to worry about the quality and deadlines

Order Paper Now